Projekt "Lubuskie Szkolnictwo Zawodowe dla Nowoczesnego Rynku Pracy"
Regulamin uczestnictwa w Projekcie
- 16.03.2025 18:41
REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
„Lubuskie Szkolnictwo Zawodowe dla Nowoczesnego Rynku Pracy”
§ 1. Postanowienia ogólne
1. Regulamin Projektu stosuje się do Uczestników/-czek, biorących udział w Projekcie „Lubuskie Szkolnictwo Zawodowe dla Nowoczesnego Rynku Pracy”.
2. Regulamin stosuje się także do wszystkich osób, przy pomocy których Beneficjent realizuje Projekt, o którym mowa w ust. 1.
3. Zawarte w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie sformułowania oznaczają:
• Beneficjent/Organizator/Wnioskodawca – Związek Powiatów Lubuskich, ul. Podgórna 5, 65-057 Zielona Góra
• Projekt – tj. Projekt pn. „Lubuskie Szkolnictwo Zawodowe dla Nowoczesnego Rynku Pracy” realizowany jest w ramach Priorytetu 6 „Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli ”; Działania nr FELB.06.05 „Kształcenie zawodowe”, Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
• Partner - Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej/ Zachodnia Izba Przemysłowo – Handlowa w Gorzowie Wlkp.
• Biuro Projektu – biuro znajdujące się na terenie woj. lubuskiego: ul. Podgórna 5, 65-057 Zielona Góra
• Deklaracja uczestnictwa w Projekcie – dokument, stanowiący wyrażenie zgody na udział
w Projekcie.
• Dokumenty rekrutacyjne – dokumenty, które Kandydat/-ka, ubiegając się o zakwalifikowanie do Projektu, ma obowiązek złożyć do Organizatora Projektu za pośrednictwem koordynatora do spraw szkoleń i wsparcia merytorycznego.
• Kandydat/-ka – osoba ubiegająca się o zakwalifikowanie do udziału w Projekcie.
• Koordynator projektu – osoba nadzorująca i organizująca przebieg realizacji projektu .
• Koordynator do spraw szkoleń i wsparcia merytorycznego – osoba odpowiedzialna
w szkole za zgodność programów szkoleń z potrzebami lokalnego rynku pracy i kierunkami kształcenia w szkołach/placówkach oświatowych objętych wsparciem w projekcie, oraz proces rekrutacji.
• Uczestnik/-czka Projektu/UP – osoba zakwalifikowana do udziału w Projekcie przez Komisję Rekrutacyjną, zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Regulaminie, która zadeklarowała udział w Projekcie, podpisując stosowne (określone Regulaminem) dokumenty.
• Zgoda Rodzica/Opiekuna prawnego - dokument, stanowiący wyrażenie zgody na udział ucznia w Projekcie, który nie ukończył 18 lat.
• Zgoda Dyrektora– dokument, stanowiący wyrażenie zgody przez Dyrektora Szkoły na udział nauczyciela zatrudnionego w szkołach objętych wsparciem, w projekcie.
5. Niniejszy Regulamin określa zasady przeprowadzania rekrutacji i warunki uczestnictwa w Projekcie oraz prawa i obowiązki Uczestników/-czek Projektu.
6. Każda osoba, ubiegająca się o udział w Projekcie, zobowiązana jest zapoznać się z treścią niniejszego Regulaminu i dokonać pisemnej akceptacji wszystkich jego postanowień.
7. Każda osoba, ubiegająca się o udział w Projekcie, podlega procesowi rekrutacji, który opisany został w § 3 niniejszego Regulaminu.
8. Ogólny nadzór nad realizacją Projektu, a także rozstrzyganie spraw, które nie są uregulowane niniejszym Regulaminem, należy do Koordynatora Projektu.
§ 2. Informacje o Projekcie
1. Projekt „Lubuskie Szkolnictwo Zawodowe dla Nowoczesnego Rynku Pracy” realizowany jest w ramach Priorytetu 6 „Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli ”; Działania nr FELB.06.05 „Kształcenie zawodowe”, Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
2. Projekt realizowany jest na terenie województwa lubuskiego w okresie od: 2024-04-01 do: 2026-03-31.
3. Celem projektu jest wsparcie na rzecz dostosowania umiejętności i kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy 3261 uczniów oraz 144 nauczycieli, wyposażenie uczniów i nauczycieli w praktyczne umiejętności wymagane na regionalnym rynku pracy
i podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego w powiatach: gorzowskim, krośnieńskim, międzyrzeckim, nowosolskim, słubickim, strzelecko - drezdeneckim, sulęcińskim, świebodzińskim, wschowskim, zielonogórskim, żagańskim, żarskim.
4. Udział w Projekcie jest bezpłatny.
5. Projekt obejmuje wsparciem uczniów szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz nauczycieli.
6. O udział w Projekcie, mogą się ubiegać wyłącznie osoby, uczęszczające do szkół objętych wsparciem na kierunkach kształcenia zawodowego oraz nauczyciele zatrudnieni w szkołach.
LP Powiat Nazwa Placówki Adres Liczba uczniów objętych wsparciem Liczba nauczycieli objętych wsparciem 1 gorzowski Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie ul. Komisji Edukacji Narodowej 2, 66-470 Kostrzyn nad Odrą 118 5 2 krośnieński Europejskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gubinie ul. Pułaskiego 1 , 66-620 Gubin 177 14 Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. S.Staszica w Gubinie ul. Racławicka 1, 66-620 Gubin 3 międzyrzecki Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu ul Marcinkowskiego 26,
66-300 Międzyrzecz225 0 4 nowosolski Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ,,Elektryk" w Nowej Soli ul. Kościuszki 28,67-100 Nowa Sól 589 30 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Nowej Soli ul. Wrocławska 33 a, 67-100 Nowa Sól Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Nowej Soli ul. Wojska Polskiego 106,67-100 Nowa Sól Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Kożuchowie ul. 22 Lipca 5,67-120 Kożuchów 5 słubicki Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Słubicach Aleja Niepodległości 13,
69-100 Słubice202 6 6 strzelecko-drezdenecki Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Krajeńskich aleja Wolności 7, 66-500 Strzelce Krajeńskie 126 3 7 sulęciński Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie ul. Witosa 49,69-200 Sulęcin 155 0 8 świebodziński Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie ul. Zachodnia 76a ; 66-200 Świebodzin 282 20 9 wschowski I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica ul. T. Kościuszki 11, 67-400 Wschowa 142 14 10 zielonogórski Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sulechowie ul. Piaskowa 53, 66-100 Sulechów 210 6 11 żagański Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Iłowej ul. Pałacowa 3, 68 - 120 Iłowa 369 14 Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie ul. Koszarowa 10, 67 - 300 Szprotawa Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu ul. Pomorska 7, 68 - 100 Żagań Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu ul. Gimnazjalna 13, 68 - 100 Żagań 12 żarski Zespół Szkół Ekonomicznych w Żarach ul. Długosza 23,68-200 Żary 666 20 Zespół Szkół Budowlanych w Żarach ul. Górnośląska 2, 68-200 Żary Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach ul. Zielonogórska 23, 68-200 Żary Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach ul. Parkowa 9, 68-200 Żary Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku ul. Chopina 10, 68-300 Lubsko Zespół Szkół Technicznych w Lubsku ul. Powstańców Wlkp. 2, 68-300 Lubsko
7. W ramach Projektu zostaną przeprowadzone następujące działania:
• Doradztwo indywidualne oraz diagnoza indywidualnych potrzeb.
• Wsparcie psychologiczne dla uczniów.
• Szkolenia/kursy zawodowe prowadzące do nabywania kompetencji / kwalifikacji rynkowych dla uczniów.
• Realizacja staży uczniowskich.
• Wsparcie nauczycieli– podnoszenie umiejętności dydaktycznych, rozwijanie kompetencji, zdobywanie nowych kwalifikacji w branżach (dziedzinach), w których kształcą nauczyciele oraz staże
• Doposażenie szkół z projektu w nowoczesny sprzęt i narzędzia poprawiające jakość kształcenia.
§ 3.Zasady rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie
1. Uczestnikiem/-czką projektu, w działaniach dla uczniów może być osoba, która obligatoryjnie spełnia poniższe kryteria:
• posiada status ucznia/uczennicy w jednej ze szkół objętych wsparciem w ramach projektu, wskazanych w § 2, punkt 6;
• złożyła w terminie komplet wymaganych dokumentów rekrutacyjnych, podpisanych osobiście i/lub przez rodzica/opiekuna prawnego osoby niepełnoletniej.
2. Kryteriami premiowanymi mogącymi wpłynąć na pierwszeństwo udziału ucznia
w projekcie są
• orzeczenie o niepełnosprawności +5pkt
• orzeczenie/opinia o potrzebie kształcenia specjalnego PPP +5pkt
• płeć - K+5pkt
• potrzeba wsparcia projektowego z uwagi na specjalne potrzeby edukacyjne zgodnie
z Rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. +5pkt
• uczeń/uczennica z grupy osób w niekorzystnej sytuacji (spełnienie wszystkich +6pkt):
a) z terenów wiejskich DEGURBA kat.3 +2pkt,
b) uczeń/uczennica z gospodarstw domowych składających się z jednej osoby dorosłej
i dzieci pozostających na utrzymaniu +2 pkt;
c) rodzin, w których występuje: niepełnosprawność i wielodzietność +2 pkt.
3. Uczestnikiem projektu, działań dla nauczycieli może być osoba, która obligatoryjnie spełnia
poniższe kryteria:
• posiada status nauczyciela w jednej ze szkół objętych wsparciem w ramach projektu, wskazanych w § 2, punkt 6,
• złożyła w terminie komplet wymaganych dokumentów rekrutacyjnych, podpisanych
osobiście.
4. Udział w projekcie jest dobrowolny i bezpłatny
5. Nabór do udziału w Projekcie będzie prowadzony zgodnie z zasadą równości szans kobiet
i mężczyzn, niedyskryminacji i dostępności dla osób niepełnosprawnych.
6. Rekrutacja będzie prowadzona w macierzystych szkołach uczestników projektu
z zachowaniem proporcji w stosunku do liczebności uczniów i zdiagnozowanych potrzeb
szkół.
7. Dokumentacja rekrutacyjna oraz regulamin wraz z kryteriami kwalifikacyjnymi będą dostępne u koordynatora ds. szkoleń i wsparcia merytorycznego oraz na stronach internetowych szkół.
8. Dokumenty rekrutacyjne opatrzone wymaganymi podpisami i datą należy złożyć w
sekretariacie szkoły macierzystej lub bezpośrednio u koordynatora ds. szkoleń i wsparcia merytorycznego.
9. O przyjęciu kandydata/-ki do projektu decydować będzie suma punktów uzyskanych
w kryteriach fakultatywnych wskazanych przez ucznia w Formularzu zgłoszeniowym lub - w przypadku tej samej liczby punktów – pierwszeństwo osób z grupy w niekorzystnej sytuacji, w przypadku braku rozstrzygnięcia – pierwszeństwo będą miały kobiety.
W oparciu o wyniki sumowania tworzy się malejące listy rankingowe do zadań.
10. O wynikach kwalifikacji kandydat/-ka zostaje powiadomiony ustnie.
11. Kandydat/-ka staje się Uczestnikiem/-czką Projektu w momencie złożenia, oprócz dokumentów rekrutacyjnych, dodatkowych deklaracji i oświadczeń:
a) Deklaracji uczestnictwa w Projekcie
b) Oświadczenia Uczestnika Projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych wraz z deklaracją, dotyczącą obowiązku przekazania informacji na temat sytuacji Uczestnika/-czki, do 4 tygodni od zakończenia udziału w Projekcie oraz możliwości przyszłego udziału w badaniu ewaluacyjnym.
12. Niezłożenie przez Kandydata/-kę w/w dokumentów skutkuje utratą przez niego/nią prawa udziału w Projekcie.
13. W przypadku, gdy Kandydat/-ka nie posiada zdolności do czynności prawnych, dopuszczalne jest złożenie deklaracji i oświadczeń w imieniu Kandydata/-ki przez Rodzica/Opiekuna prawnego.
14. Uczestnik/-czka zakwalifikowany do wybranego zadania musi w tym zadaniu realizować
przynajmniej jedną formę wsparcia, w tym obligatoryjnie musi uczestniczyć w doradztwie zawodowym.
15. Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do projektu ujęci zostaną na liście rezerwowej.
§ 4. Prawa i obowiązki Uczestników Projektu
1. Uczestnik/-czka Projektu spełnia wymagania i akceptuje wszystkie zapisy niniejszego Regulaminu.
2. Uczestnik/-czka Projektu zobowiązuje się uczestniczyć w prowadzonych w ramach Projektu zadaniach i kursach, akceptując terminy i miejsce, które wyznaczy Organizator Projektu.
3. Uczestnik/czka Projektu zobowiązany/-a jest do przestrzegania zasad, obowiązujących
na poszczególnych etapach realizacji Projektu.
4. Uczestnik/-czka Projektu zobowiązany/-a jest do punktualności i rzetelności.
5. Uczestnik/-czka Projektu zobowiązany/-a jest do poddania się badaniom ewaluacyjnym Projektu, w czasie jego trwania oraz po jego zakończeniu.
6. Uczestnik/-czka Projektu zobowiązuje się do uzupełniania wszelkiej dokumentacji, związanej z realizacją Projektu, a w szczególności do: podpisywania list obecności, potwierdzeń odbioru materiałów szkoleniowych, zaświadczeń oraz certyfikatów i innych dokumentów wskazanych przez Organizatora, a związanych z realizacją Projektu.
7. Uczestnik/-czka Projektu zobowiązany/-a jest do uczestnictwa w minimum 80% zajęć dotyczących poszczególnych form wsparcia, pod rygorem skreślenia z listy Uczestników Projektu.
8. Uczestnik/-czka Projektu zobowiązuje się do informowania Koordynatora ds. szkoleń i wsparcia merytorycznego projektu o każdej zmianie danych osobowych, czy danych dotyczących miejsca zamieszkania oraz kontaktowych.
§ 5. Zasady ukończenia oraz rezygnacji z udziału w Projekcie
1. Uczestnik/-czka Projektu, po zakończeniu wsparcia w ramach Projektu, uzyska zaświadczenie o jego ukończeniu i certyfikat w przypadku zdania egzaminu końcowego. W celu otrzymania w/w dokumentów, Uczestnik/-czka Projektu zobowiązany/-a jest do uczestnictwa w minimum 80% przewidzianych programem poszczególnych form wsparcia – z wyjątkiem staży - pod rygorem skreślenia z listy Uczestników, chyba że zaistnieją nieprzewidziane sytuacje losowe.
2. Wszelkie nieobecności, przekraczające dopuszczalny limit, wymagają uzasadnienia. W przypadku nieobecności spowodowanej chorobą lub problemami zdrowotnymi, Uczestnik/-czka Projektu zobowiązany/- a jest do dostarczenia do spraw szkoleń i wsparcia merytorycznego oświadczenia dot. nieobecności w przeciągu 5 dni roboczych.
3. Nieuzasadnione przekroczenie dozwolonego limitu nieobecności jest równoznaczne z rezygnacją uczestnika/czki z dalszego uczestnictwa w Projekcie.
4. Uczestnik/-czka Projektu ma prawo do rezygnacji z udziału w Projekcie tylko w uzasadnionych przypadkach i następuje poprzez przekazanie Organizatorowi pisemnej informacji o tym fakcie (osobiście, pocztą tradycyjną na adres: Związek Powiatów Lubuskich, ul. Podgórna 5, 65-057 Zielona Góra, lub mailem: projektyzpl@powiat-zielonogorski.pl).
5. Uzasadnione przypadki, o których mowa w pkt. 4 powyżej, mogą wynikać z przyczyn zdrowotnych, losowych lub działania siły wyższej i nie mogły być znane UP w momencie rozpoczęcia udziału
w Projekcie.
6. Organizator zastrzega sobie prawo do skreślenia uczestnika/czki z listy Uczestników Projektu w przypadku naruszenia przez niego/nią zasad niniejszego Regulaminu i/lub zasad współżycia społecznego.
7. W przypadku, gdy uczestnik/czka zrezygnuje z udziału w Projekcie, utraci prawo uczestnictwa w Projekcie lub zostanie skreślony z listy Uczestników Projektu, na jego miejsce przyjmowany jest pierwszy/-a Kandydat/-ka z listy rezerwowej, który/-a zadeklaruje chęć udziału w Projekcie .
§ 6. Ochrona danych osobowych
1. Dane osobowe UP będą przechowywane i przetwarzane wyłącznie w celu umożliwienia monitoringu, kontroli i ewaluacji Projektu „Lubuskie szkolnictwo zawodowe dla Nowoczesnego rynku Pracy ” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
2. Administratorem danych osobowych w zbiorze: Baza danych związanych z realizowaniem zadań Instytucji Zarządzającej przez Zarząd Województwa Lubuskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus 2021-2027, jest Marszałek Województwa Lubuskiego z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra. Administratorem danych osobowych w zbiorze: Centralny system teleinformatyczny wspierający realizację programów operacyjnych, jest minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego, mający siedzibę w Warszawie przy ul. Wspólnej 2/4, 00-926 Warszawa.
3. Beneficjent podczas realizacji Projektu zapewnia przestrzeganie RODO oraz oświadcza, iż stosuje wszelkie środki bezpieczeństwa spełniające wymogi RODO, tym samym chroniąc prawa osób, których dane dotyczą.
Beneficjent zobowiązuje się przestrzegać zapisów Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000.) oraz Rozporządzenia PE i RE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) w stosunku do powierzonych i przetwarzanych danych osobowych.
4. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek odmowa ich podania jest równoznaczna z brakiem możliwości udzielenia wsparcia w ramach Projektu
§ 7.Postanowienia końcowe
1. Uczestnik/-czka Projektu jest zobowiązany/-a do przestrzegania zasad niniejszego Regulaminu.
2. Regulamin jest dostępny w biurze projektu, stronie internetowej: https://zpl.bip.gov.pl/ogloszenia/ oraz w sekretariatach szkół w których realizowane jest wsparcie.
3. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w niniejszym Regulaminie w przypadku, gdyby było to konieczne z uwagi na zmianę warunków realizacji Projektu, a także
w przypadku pisemnego zalecenia wprowadzenia określonych zmian ze strony Instytucji Zarządzającej, bądź innych organów lub instytucji uprawnionych do przeprowadzenia kontroli realizacji Projektu, w sytuacji zmiany Wytycznych i innych dokumentów programowych lub w innych uzasadnionych przypadkach.
4. Wszelkie zmiany niniejszego Regulaminu wymagają formy pisemnej.
5. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 03.06.2024 r. i obowiązuje przez cały czas trwania Projektu
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły